GREEN BAJAJ
undefined
Bajaj Auto Ltd, operasyonlarında ‘yeşil’ bir yaklaşımla çevre dostu uygulamaların önünde gelmektedir. Çevre korumasını teşvik etme prensibimiz doğrultusunda çalışarak sürdürülebilir yaşamı garanti ediyoruz.

YEŞİL YAKLAŞIM

Bajaj Auto Limited çevre dostu bir yaklaşımı tüm şirket girişimlerinde sergilemektedir. Bu durum üretim süreçleri ve teknolojik yenilikler için de geçerlidir. Bu “Yeşil Yaklaşım” şirket kültürünün de hayati bir parçasıdır. Geri dönüşümden tutun da maksimum yakıt verimliliği elde etmek amacıyla suyun yeniden kullanılmasına kadar Bajaj Auto Limited, sürdürülebilir bir yaşam sunmaktadır. Yeşil kültür oluşturma çabalarımız nedeniyle Bajaj Auto Limited olarak, iki lastikli araçlarımızla Mart 2010’da Bharat Aşama III* ödülüne layık görülen ilk şirket olma özelliğini kazandık.

Bharat Aşama III normları, Dr. R. A. Mashelkar Komitesi tarafından önerilen ve Hindistan Hükümeti tarafından yürürlüğe konulan standart kirlilik kontrolü normlarıdır ve tüm devletlerde geçerlidir.

 • AYEŞİL TEKNOLOJİ

  Bajaj Auto olarak DTS-i gibi, yakıt verimliliğinde ve zararlı salınımların azaltılmasında yeni standartları belirlemiş olan patentli teknolojileri geliştirip patentini almış bulunmaktayız. Tüm motosikletlerimiz, zehirli gazlarda düşük salınımlar ortaya koymuştur. Testler, Bajaj motosikletlerinin belirlenmiş limitlerden daha düşük salınımları olduğunu göstermektedir.

 • BALTERNATİF YAKIT

  Emisyonların azaltılması ve tüm ürün hattımızda yakıt verimliliğini arttırmak için (iki ve üç tekerlekli modellerde), Bajaj Auto CNG ve LPG gibi alternatif yakıtların kullanımını teşvik etmektedir. Şirketin geliştirdiği üç tekerlekli modeller, çevre dostu yakıtların kullanımına imkan sağlamaktadır.

 • CRÜZGAR GÜCÜ

  Bajaj Auto, 2000 yılının Ocak ayında Rüzgar Gücüne dahil olmuştur. Yatırımın arkasındaki mantık, artan enerji masraflarına karşı doğal bir tedbir yaratmak ve özellikle Maharashtra eyaletinde yeni yeni oluşmaya başlayan temiz enerji girişimine katkıda bulunmaktır. Bu girişimle, Bajaj’ın Maharashtra eyaletindeki fabrikalarda ihtiyacı olan elektrik ihtiyacının %90’ı Rüzgar Gücü ile karşılanmaktadır.

 • DYEŞİL İMALAT

  Waluj ve Pantnager’deki imalat fabrikalarımız ISO-4001 (Çevre sistemi) sertifikasyonuna uygundur. Çevre dostu uygulamalar oluşturma hususundaki kararlılığımız nedeniyle çeşitli yeşil tedbirleri uygulamaya koyduk.

  • Ağaç Dikme: Tüm fabrika alanlarımızın içinde ve etrafında ağaçlandırma konusunda aktif çalışmalar yürütülmektedir.
  • Su Geri Dönüşümü: Tüm fabrikalarımızda endüstriyel ve evsel suları ayırmak için gerekli tesisler ve donanımlar vardır ve bu sayede daha kaliteli arıtılmış su elde edilmektedir. Arıtılan su, yeniden kullanılması için geri dönüşüme dahil edilmektedir.
  • Rüzgar Gücü Kullanımı: Maharashtra fabrikalarımızda imalat için kullandığımız elektrik enerjisinin % 90’ı rüzgar gücünden sağlanmaktadır.